Autyzm jest definiowany jako całościowe zaburzenie rozwoju. To znaczy, że ingeruje w całą osobowość człowieka, a trudności dotyczą w szczególności takich obszarów jak komunikacja z otoczeniem, kompetencje społeczne i stereotypowe zachowania. Autyzm jest częścią tożsamości danej osoby. Nie jest chorobą, którą można wyleczyć. Jest stanem – odmiennym sposobem myślenia i odczuwania świata. Może powodować poważne problemy w życiu i ograniczać samodzielne radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami. Określenie spektrum autyzmu ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak różnorodne są osoby z autyzmem i w jak różny sposób zaburzenie to może wpływać na ich życie.
Dla skrótowego określenia spektrum autyzmu używa się najczęściej angielskiego ASD (Autism Spectrum Disorder). Odpowiednikiem w języku polskim jest określenie: całościowe zaburzenia rozwojowe (CZR).
Według najnowszych badań zaburzenia ze spektrum autyzmu są diagnozowane nawet u jednego na 36 dzieci, co pokazuje skalę tego zaburzenia. Obecnie autyzm jest definiowany jako jeden z największych problemów zdrowotnych współczesnego świata.
Objawy autyzmu mogą być widoczne już u niemowląt, a pełen obraz zaburzenia można zaobserwować często przed ukończeniem 3. roku życia dziecka. To co powinno zaniepokoić we wczesnej fazie życia dziecka to przede wszystkim:
Uwaga! Powyższy opis jest jedynie wskazówką do zrozumienia osób z autyzmem. Pamiętajmy, że u każdej autyzm przejawia się różnym zestawem cech i ich nasilenia. Mogą pojawić się też takie, które nie zostały tu wymienione. Dlatego warto pamiętać, że każde dziecko z autyzmem jest inne, a nieprawidłowości oraz ich stopień natężenia w poszczególnych sferach są rzeczą indywidualną.
Ważna jest wczesna diagnoza i podjęta odpowiednio wcześnie terapia, dobrana indywidualnie do potrzeb dziecka. To gwarancja skutecznej pomocy dziecku i wsparcia jego rozwoju.
Poznaj wspierające nas firmy i instytucje
Ułatwienia dostępu