W Ośrodku Terapii i Diagnostyki Dzieci z Autyzmem prowadzimy diagnozę w kierunku autyzmu i zespołu Aspergera. Diagnoza prowadzona jest przez interdyscyplinarny i doświadczony zespół specjalistów: lekarzy psychiatrów, psychologów, pedagogów specjalnych i neurologopedów, specjalizujących się w pracy z osobami z autyzmem. Diagnozujemy dzieci i młodzież w wieku od dwunastego miesiąca życia.
tel. sekretariat: +48 509 846 511
e-mail: sekretariat@wspolnyswiat.org
dr n.med. Piotr Frończuk – psychiatra
lek. med. Alina Łagód – lekarz psychiatra dziecięcy
Marta Łukowska -Almaszy – dyrektor Ośrodka Terapii i Diagnostyki Stowarzyszenia „Wspólny Świat” – psycholog, neurologopeda, oligofrenopedagog
Agnieszka Bernaszuk – logopeda, oligofrenopedagog
Marlena Męczyńska – oligofrenopedagog, terapeuta Integracji Sensorycznej
Paulina Masłowska – oligofrenopedagog
Joanna Bartosiewicz- psycholog, oligofrenopedagog, terapeuta Integracji Sensorycznej
Magdalena Hoduń- neurologopeda, oligofrenopedagog
Magdalena Furmaniak – psycholog, oligofrenopedagog
Karolina Nowicka- neurologopeda, oligofrenopedagog
Magdalena Olszewska – psycholog, oligofrenopedagog
Anna Pawłowska – oligofrenopedagog, terapeuta Integracji Sensorycznej
Izabela Pietruczuk- logopeda, oligofrenopedagog
Joanna Zajko – neurologopeda, oligofrenopedagog
I etap: WYWIAD DIAGNOSTYCZNY
Wywiad przeprowadzany jest w celu pozyskania informacji o przebiegu rozwoju oraz aktualnym funkcjonowaniu dziecka. Rodzice dziecka proszeni są o przyniesienie ze sobą dokumentacji medycznej dziecka oraz opinii specjalistów pracujących z dzieckiem. Pożądane jest także przyniesienie ze sobą krótkich, kilkuminutowych nagrań zachowań dziecka (w szczególności tych, które wzbudzają niepokój). Jeśli widzimy konieczność dodatkowych badań i konsultacji, zalecamy je tylko w tym zakresie, który jest pomocy w postawieniu właściwego rozpoznania.
Czas trwania wywiadu wynosi 120-180 minut. Wywiad odbywa się bez obecności dziecka.
II etap: OBSERWACJA
Obserwacja przeprowadzana jest przez dwuosobowy zespół specjalistów (psycholog, pedagog specjalny/neurologopeda) w oparciu o protokół obserwacji do diagnozy autyzmu ADOS-2, nazywany złotym standardem diagnozy autyzmu. Obserwacja odbywa się w przyjaznej dziecku formie zabawy. Czas trwania obserwacji wynosi 45-60 minut. Wizyta odbywa się z dzieckiem.
III etap: OBSERWACJA PSYCHIATRYCZNA
Druga obserwacja prowadzona jest przez lekarza psychiatrę wraz z dwuosobowym zespołem specjalistów, biorących udział w poprzedniej (psychologa, pedagoga specjalnego/neurologopedę) i ma podobny przebieg do poprzedniej. Rezultatem drugiej obserwacji jest postawienie diagnozy w oparciu o kryteria diagnostyczne ICD-10 oraz przekazanie jej rodzicom. Podczas przekazywania diagnozy zapewniamy opiekę nad dzieckiem. Zaświadczenie stanowi podstawę do ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju i inne świadczenia.
Czas trwania obserwacji wynosi 60-90 minut. Wizyta odbywa się z dzieckiem. Zalecana jest obecność obojga rodziców.
IV etap: ROZMOWA POSTDIAGNOSTYCZNA
Podczas rozmowy postdiagnostycznej, udzielane są informacje dotyczące możliwych ścieżek uzyskania pomocy optymalnej dla rozwoju dziecka oraz możliwości uzyskania ich finansowania. Wtedy też rodzice (w przypadku diagnozy autyzmu/zespołu Aspergera) otrzymują szczegółową pisemną opinię w sprawie dziecka (wraz z ogólnymi zaleceniami), w zakresie prowadzonych obserwacji. To jest także czas odpowiedzi na pytania rodziców. W przypadku braku rozpoznania autyzmu/zespołu Aspergera rodzice otrzymują zaświadczenie o wykluczeniu tego rozpoznania.
Czas trwania rozmowy wynosi 45-60 minut. Wizyta odbywa się bez dziecka.
Poznaj wspierające nas firmy i instytucje
Ułatwienia dostępu