Obrazek
05kwi

BIALSKI DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Autyzm uznaje się za jedno z najczęstszych zaburzeń rozwojowych. Z roku na rok znacząco wzrasta liczba osób w spektrum. Według najnowszego badania amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) 1 na 36 dzieci ma zdiagnozowane zaburzenia ze spektrum autyzmu! https://www.cdc.gov/ncbddd/autism/data.html
To oznacza, że coraz więcej dzieci i ich rodzin potrzebuje akceptacji i zrozumienia ze strony otoczenia.
Dzień Świadomości Autyzmu możemy obchodzić na wiele sposobów organizować marsze, biegi, spotkania, pokazy filmów na temat autyzmu, charytatywne aukcje i zbiórki lub świecić na niebiesko. Najważniejsze, aby wszystkie osoby w spektrum autyzmu i ich rodziny czuły się akceptowane i wiedziały, że znamy i rozumiemy ich potrzeby.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, obchodzone każdego roku w kwietniu. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma na celu propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz uwrażliwienie społeczeństwa na akceptację różnorodności i odmienności rozwojowej. Osoby ze spektrum autyzmu często spotykają się z dyskryminacją i izolacją. Zatem, bardzo ważne jest kształtowanie w społeczeństwie postawy pełnej empatii, zrozumienia i akceptacji. Zrozumienie autyzmu jest kluczem do budowania akceptacji i wsparcia dla osób z tą różnorodnością. Szanując ich indywidualność, tworzymy bardziej przyjazne i akceptujące społeczeństwo. Razem, poprzez edukację, empatię i akceptację, możemy stworzyć środowisko, w którym każdy czuje się akceptowany i doceniany, niezależnie od tego, czy ma autyzm, czy nie.

Dnia 4 kwietnia 2024 r., godz. 10.00 w Bialskim Centrum Kultury im. B. Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, Galeria I Piętro Strefa Sztuki, ul. Warszawska 11 – została otwarta wystawa pt.: „Wspólny Świat – na co dzień z autyzmem” – autorstwa Pana Kamila Kowalczyka.
Wystawę otworzył prezydent miasta Biała Podlaska Pan Michał Litwiniuk wraz z Panią Anną Chwałek, prezes Stowarzyszenia oraz Martą Łukowską – Almaszy, wiceprezes Stowarzyszenia. Dziękujemy za liczne przybycie.
Druga część wystawy dostępna jest również w Urzędzie Miasta Biała Podlaska, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 3. Następnie o godz. 16.30 w Parku Radziwiłłowskim – zorganizowano „BLUE RUN” Niebieski Bieg Świadomości Autyzmu. Uczestnicy pokonali symboliczny dystans. Bieg poprowadził niezawodny Klub Biegacza Biała Biega, który na tę okoliczność przygotował pamiątkowe medale. W tym biegu każdy był zwycięzcą, łącząc się z osobami z autyzmem.

Dziękujemy wolontariuszom z Ośrodka Caritas W Białej Podlaskiej, Pani Małgorzacie Strzelec za „ręce do pomocy” oraz animatorki, które pięknie pomalowały twarze dzieciom. Dziękujemy Panu Pawłowi Łukijaniukowi (Wodzirej Paweł) za uświetnienie imprezy, jesteś MEGA! Podziękowania należą się również Pani Renata Dorosz z Pracowni florystycznej „Reni Decor” oraz Multicentrum w Białej Podlaskiej za udostępnienie pomieszczeń.

Razem dla autyzmu! Na niebiesko każdego dnia!
Dziękujemy za wsparcie i udział w wydarzeniach!

 

Galeria

 

Kategoria: Ogólne

Ułatwienia dostępu