Obrazek
23kwi

Ogromne wyzwanie dla rodziców nastoletnich dzieci z autyzmem pozostających w domach

[23.04.2020]

Pani Monika Parzyszek, mama Dominika: „Dominik chce chodzić do szkoły, nie rozumie dlaczego nie może uczestniczyć w zajęciach. Dochodzi do sytuacji, że muszę z nim jechać na ulicę Warszawską, aby mu pokazać, że szkoła jest zamknięta.

On musi to sprawdzić, próbuje otworzyć drzwi…Ta sytuacja bardzo go frustruje, dla rozładowania emocji jedziemy kilka kilometrów poza miasto żeby móc pospacerować albo pobiegać. Co najmniej godzina spaceru w lesie na jakiś czas studzi emocje…tylko na jakiś czas. Potem ponownie włącza się agresja. W trudnych chwilach proszę o pomoc terapeutów, jestem im wdzięczna za to, że mogę do nich zadzwonić i porozmawiać. Rozmowa telefoniczna pana Adriana ( terapeuty) z Dominikiem trochę go uspokaja. Pan Adrian mówi mojemu synowi, że też nie może chodzić do pracy, że jest w takiej samej sytuacji, że teraz jest taki wyjątkowy czas. Mój syn po prostu nie rozumie co się dzieje. Dlaczego nie może iść do szkoły według swojego harmonogramu? Dlaczego przebywa cały czas w domu z rodzicami? Dominik podchodzi do kalendarza i wręcz żąda wskazania konkretnej daty kiedy wszystko wróci do normy. On żyje według mozolnie przygotowywanego przez lata naszej wspólnej pracy planu. A ja jestem bezradna w takiej sytuacji bo nie mogę mu przecież podać daty kiedy wszystko wróci do wcześniejszego rytmu…”

Obecna sytuacja w jakiej się znaleźliśmy jest trudna dla naszych dzieci, rodziców i całej społeczności stowarzyszenia…Kształcenie zdalne wymaga dużego zaangażowania ze strony naszych nauczycieli i terapeutów, ale ogrom pracy spoczywa na rodzicach. Niewiele osób wie jak trudno jest pracować z dzieckiem z autyzmem. Skupienie na wykonaniu konkretnego zadania czasami jest niemożliwe do osiągnięcia. Publikujemy zdjęcia kształcenia zdalnego wysyłane przez rodziców mając świadomość jak trudne jest wykonywanie określonych zadań z dziećmi w domu. Wiemy, że na rodzicach spoczywa w tym momencie niewyobrażalny ciężar. Ich dzieci straciły możliwość funkcjonowania według ściśle określonego wzorca. A zaburzenie konkretnego harmonogramu dnia to nasilenie zachowań trudnych. Często włącza się agresja…

Drodzy Rodzice -pamiętajcie, że zawsze możecie do nas zadzwonić, poprosić o radę i skonsultować trudne zachowania. Jesteśmy z Wami.

Kategoria: Do przypisania

Ułatwienia dostępu