Obrazek
25maj

Wycieczka nad Morze Bałtyckie

Nasi podopieczni uczestniczyli w niezapomnianej, trzydniowej wycieczki nad morze!
To była ich pierwsza tak długa i daleka podróż bez rodziców – ogromne wyzwanie zarówno dla nich, jak i dla nas. Terapeuci przygotowywali uczniów przez długi czas, organizując nocowania w murach szkoły oraz wycieczki do pobliskich miejscowości.
Dzięki wspólnemu wysiłkowi i wsparciu, wycieczka zakończyła się pełnym sukcesem!
Podopieczni spędzili fantastyczny czas, a my cieszymy się, że mogliśmy im to umożliwić. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za wsparcie i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. W trakcie trzydniowego wyjazdu uczestnicy wycieczki mieli okazję samodzielnie spędzać czas bez obecności rodziców, przemieszczać się różnymi środkami transportu: pociągami PKP Intercity na trasie Biała Podlaska – Gdynia Główna – Biała Podlaska, pociągami SKM, autobusami komunikacji miejskiej, taksówkami, melex-em. Uczniowie skorzystali z transportu morskiego – popłynęli promem na trasie Gdynia – Hel – Gdynia. Ponadto pokonali wiele kilometrów przemieszczając się pieszo. Odwiedzili miejsca związane z historią kraju takie jak Europejskie Centrum Solidarności w Stoczni Gdańskiej, zwiedzili statek muzeum Dar Pomorza oraz Muzeum Marynarki Wojennej, zobaczyli latarnię morską na Helu, wjechali kolejką na Kamienną Górę w Gdyni. Byli na helskim Cyplu przy Kopcu Kaszubów symbolizującym początek Rzeczypospolitej. Przemierzyli Szlak Fortyfikacji w Helu, zobaczyli zabytkowe bunkry, schrony, wierze kierowania ogniem.
Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z nadmorskim środowiskiem naturalnym spacerując promenadą helską, plażami, obserwując klify oraz nadmorską roślinność. Uczniowie odwiedzili Fokarium na Helu, mieli tam okazję obserwować foki, zwiedzić dostępne tam muzeum. Doświadczyli różnorodności ukształtowania terenu przemieszczając się w pasie nadmorskim.
Był to sprzyjający czas integracji uczniów ze społeczeństwem i grupą rówieśniczą poprzez przebywanie w miejscach użyteczności publicznej tj. restauracje, muzea, środkach komunikacji miejskiej, spacerując ulicami miast musieli się stosować do ogólnie przyjętych zasad i norm. Mieli okazję wspólnie przygotować grilla, spędzić miło czas. Jednocześnie wyjazd pozwolił rozwinąć umiejętności samoobsługowe uczestników wycieczki. Miał on pozytywny wpływ na samopoczucie podopiecznych i ich rodziców oraz przyczynił się do wzrostu samooceny uczniów. Doskonalili oni również swoje umiejętności komunikacyjne wyrażając swoje prośby i spostrzeżenia. Opiekunowie zdobyli nowe doświadczenia dotyczące całodobowej opieki nad osobami z niepełnosprawnością.
Wycieczka nad morze zorganizowana w ramach nauki samodzielności i integracji społecznej, dofinansowana przez MOPS
w Białej Podlaskiej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Galeria

Kategoria: Projekty

Ułatwienia dostępu