Metoda Tomatisa jest (podobnie jak metoda Johansena) metodą stymulacji sensorycznej, służącą kształtowaniu umiejętności prawidłowego, efektywnego słuchania. Celem jej zastosowania jest umożliwienie danej osobie rzeczywistego przyswojenia rytmów i dźwięków danego języka, pozwalając uchu na skuteczne dostosowanie się do nich w celu dokonania ich analizy i wytwarzania. W procesie terapii dziecko jest poddawane działaniom określonych sekwencji dźwięków. Przekazywany dźwięk, by wywołać efekt terapeutyczny, jest uprzednio obrobiony laboratoryjnie. Terapia podzielona jest na seanse trwające 2 godziny w dwóch piętnastodniowych cyklach. Sesja są przedzielone fazami wypoczynkowymi zwanymi ? integracją?, które czynią postępy bardziej trwałymi. Bierne odsłuchiwanie dźwięków może być uzupełnione
aktywnymi seansami słuchowymi, które mają formę głośnego czytania lub powtarzania, w trakcie którego głos jest nieustannie modyfikowany i przetwarzany zgodnie ze specyficznymi parametrami efektu Tomatisa.
Stymulacja słuchowa, oddziałując na połączenia nerwowe, poprawia odbiór, przetwarzanie i emisję dźwięku wpływając tym skutecznie na komunikowanie się a także na poprawę jakości relacji społecznych. Metoda Tomatisa może mieć bardzo pozytywny wpływ na selektywność uwagi poprzez kształtowanie i rozwój automatycznego mechanizmu wykrywania przez mózg zmian. Oddziałuje także na system limbiczny (odpowiedzialny za sferę emocji, pamięć i uczenie się), z którym połączony jest system słuchowy przyczyniając się do redukowania zaburzeń emocjonalnych takich jak depresja czy stany lękowe. Oddziałując na układ przedsionkowy, znajdujący się w uchu wewnętrznym i połączony z wieloma ośrodkami mózgu, reguluje także napięcie mięśniowe, a tym samym wpływa pozytywnie na utrzymanie postawy pionowej oraz pomaga w kształtowaniu lateralizacji a także może skutecznie wpływać na eliminację trudności w koordynacji ruchów, utrzymania rytmu, zdolności przemieszczania się w przestrzeni oraz tworzenia schematu własnego ciała, niwelując problemy związane z relacjami przestrzennymi i percepcją własnego ciała.
Zajęcia prowadzone w ramach projektu „WSPÓLNY ŚWIAT- kompleksowa rehabilitacja dzieci i młodzieży autystycznej”.
Projekt w 95 % finansowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych .
Ułatwienia dostępu