Ochrona Sygnalistów: Zgłaszanie Naruszeń i Prawa Sygnalistów
Informacja w sprawie wdrożenia Dyrektywy ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa.
Sygnalista to osoba etycznie zgłaszająca naruszenia prawa w zakładzie pracy.
Jeśli dowiedziałeś się o naruszeniach prawa w miejscu pracy, masz na to dowody i etycznie o tym poinformujesz, to tak – możesz otrzymać status sygnalisty. W związku z tym będziesz podlegać pod nowe rozwiązania prawne, dzięki którym nie będziesz musiał obawiać się działań odwetowych ze strony Pracodawcy lub jego współpracowników.
Dyrektywa obejmuje sygnalistów szczególną ochroną już w momencie, gdy ci zdecydowali się poinformować o nieprawidłowościach. Sygnalista chroniony jest przed represjami, ale system nie służy do rozsiewania plotek, domysłów czy przypuszczeń. Dyrektywa o ochronie sygnalistów w zamierzeniu ma chronić przed konsekwencjami takimi jak: zwolnienie z pracy, przymusowy bezpłatny urlop, zmiana miejsca pracy, obniżenie wynagrodzenia, wstrzymanie szkoleń lub zastosowanie innego nieobiektywnego środka dyscyplinarnego pod warunkiem, że zgłasza etycznie, kierując się nie tyle własnym interesem, ale interesem ogółu.
Funkcjonuje u nas Wewnętrzny regulamin wraz z procedurą zgłaszania naruszeń – dokument określający formę zgłaszania nieprawidłowości, środki ochrony dla osób zgłaszających nieprawidłowości oraz sankcje za podejmowanie działań odwetowych wobec sygnalistów. Regulamin ten dostępny w dziale kadr, dziale IT oraz na stronie internetowej Stowarzyszenia „Wspólny Świat”.
Gdzie zgłosić nieprawidłowości?
Wszelkie zgłoszenia powinny być kierowane do Koordynatora za pomocą: