Obrazek
29sty

Wspomóż Stowarzyszenie Swoim 1% podatku

1% dla Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) można przekazać niezależnie od tego, czy przysługuje nam zwrot podatku, czy mamy niedopłatę i co ważne podatnik nie traci przy tym ani złotówki – rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe (PIT) sami możemy zdecydować na jaki szlachetny cel przekażemy kwotę równą 1 proc. należnego fiskusowi podatku. Możemy wybierać spośród ponad 8 tys. instytucji, które mają status OPP.

Stowarzyszenie Wspólny Świat jest właśnie taką organizacją! 🙂


KRS:  0000275016
 
Jak wypełnić PIT? To proste. W każdym z formularzy (PIT-28, PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39) szukamy odpowiedniej rubryki w sekcji tzw. informacji uzupełniających. W PIT-37 będą to pola numer 132 i 133. Do ich wypełnienia będziemy potrzebować numeru KRS oraz kwoty, jaką przekażemy organizacji. Zawsze zaokrąglamy ją w dół do pełnych dziesiątek groszy. Na przykład: jeśli 1% naszego podatku wyniesie 39,46 zł, należy zaokrąglić tę kwotę do 39,40 zł.

Po wykonaniu tych kroków wystarczy złożyć PIT tak, jak zwykle – w urzędzie lub wysłać go drogą elektroniczną. Nie trzeba dołączać do zeznania żadnych dodatkowych dokumentów dotyczących wpłaty 1 proc. podatku na rzecz OPP.

W PIT 2020 przygotowanym przez urząd skarbowy podatnik będzie mieć automatycznie wskazaną OPP, której przekazał 1 % podatku w roku ubiegłym. Jednak możemy edytować te dane.

Emeryci i renciści również mogą przekazać swój 1% podatku. Wystarczy, że wypełnią formularz PIT-OP. Nie muszą składać całego zeznania podatkowego. Osoby rozliczane przez organy rentowe będą mogły wskazać OPP w PIT-OP, który po wypełnieniu będzie można zarówno wysłać elektronicznie jak i złożyć tradycyjnie (w formie papierowej).


Kategoria: Do przypisania

Ułatwienia dostępu